Pożar lasów w Grecji

Pożary lasów w Grecji

Latem na terenie 2007 roku na terenie Grecji wybuchła niespodziewana ilość pożarów. Według statystyk było ich aż 170. Niespodziewany był fakt, że wybuchały one jednocześnie. Pierwszym rozpoczynającym plagę, był pożar, który strawił najważniejszą część Parku Narodowego Góry Parnitha. Bardzo niepokojącym faktem, było to, że owy park znajduje się w bliskim sąsiedztwie Aten, co stanowiło bardzo duże zagrożenie. Stanowczo największa część lasów spłonęła w obrębie Peloponez, czyli Elidy i Arkadii. Ponadto pożary nasiliły się znacznie w zachodniej jego części, niedaleko miasta Zacharo. Tutaj w wyniku pożaru zginęło aż 30 osób. Ocalali, zostali zgromadzeni w miasteczku ustawionym przez służby wojskowe, do którego zrzucano prowiant, wodę oraz ubrania.

Kolejnym miejscem zaatakowanym przez pożary była druga co do wielkości wyspa, zaraz po Krecie, zwana Eubea. Szacuje się, że to właśnie na niej języki ognia pochłonęły największą ilość lasów.

Przez długi czas spekulowano co mogło być przyczyną pożarów. Na pierwszym miejscy znalazły się oczywiście warunki klimatyczne, do których zaliczyć trzeba gorącą i bardzo suchą pogodę, gdzie temperatura przekraczała 40 stopni Celsjusza. Drugie miejsce zajęły podpalenia. Na potwierdzenie tego doniesienia, ustalono, że musi to być działalność zorganizowana z uwagi na fakt, że pożary wybuchały w kilku miejscach o tym samym czasie. Niektórzy twierdzili, że były to działania ekstremistów, którzy chcieli zniszczyć kampanię wyborczą.

Według statystyk w ciągu 72 godzin wybuchło aż 170 pożarów, w różnych częściach Grecji. Ponadto stwierdzono aż 63 ofiary śmiertelne. Jeżeli zaś chodzi o tereny zalesione, to pożary strawiły około 70 000 hektarów lasów. W celu ugaszenia tak dużych pożarów, rozlegających się na niewyobrażalnej powierzchni służby greckie użyły aż osiemnastu samolotów oraz dziewiętnastu samolotów gaśniczych.

Do akcji gaszenia pożarów pomocną dłoń podało wiele krajów. Można do nich zaliczyć Niemcy, Francję, Norwegię czy Hiszpanię. To właśnie dzięki ich działaniom do Grecji dotarły specjalistyczne samoloty gaśnicze, helikoptery, wozy strażackie. Ponadto działania zostały wsparte przez czynnik ludzki, w postaci strażaków, służbę medyczną oraz żołnierzy.

Autor zdjęcia: WB (http://www.france24.com)

Jeden komentarz

  1. Agnieszka on Styczeń 20, 2013 at 2:14 am said:

    Masakra, normalnie masakra. Jak sobie pomyślę, ile zwierząt biednych w tych pożarach greckich lasów zginęło, to aż mi się płakać chce :( Ale co zrobić, siła natury… jest przeolbrzymia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation