Pożar Londynu

Dnia 2 września w 1666 roku wybuchł pożar w Londynie. Objął on dokładnie ulice we wschodniej części miasta. Jednak ówczesna pogoda była na tyle wietrzna, że ogień bardzo szybko rozprzestrzenił się na zachodnią część miasta. Przez to wiele kolejnych dzielnic zostało objętych pożarem. Po akcji ratunkowej zaczęto liczyć szkody. Jak się okazało zniszczonych zostało około 14 tysięcy budynków oraz kościoły. Była to znaczna powierzchnia Londynu. W pożarze tym zginęło na szczęście tylko 6 osób, jest to niewielka liczba , porównując do rozmiarów katastrofy.

Istotnym faktem jest, co można przeczytać dziś w wielu źródłach, pożar ten zabił wiele szczurów, które wówczas były odpowiedzialne za wielką epidemię dżumy. Odbudowa miasta była bardzo długą i dość ciężką pracą. Podjęto wówczas decyzję, że Londyn zaczęto odbudowywać tak samo jak w układzie średniowiecznego wyglądu Londynu. Jednak wówczas dużą uwagę przywiązano do stanu sanitarnych wszelkich budynków zarówno tych nowo powstających jak i już istniejących. Miało to pomóc w zapobieganiu podobnych aż tak dużych pożarów na terenie Londynu w przyszłości.

Jeden komentarz

  1. Kondzio on Lipiec 14, 2013 at 11:34 pm said:

    Heh… data tego pożaru też tak jakby była diabelska! Czy znacie jakieś inne strony informujące o tym pożarze? Ciekaw jestem jak wyglądały zniszczenia i ich skala. Ale pewnie w tym roku nie ma takie dokumentacji. Swoją drogą – jak kiedyś gaszono tak duże pożary? Jest gdzieś dostępna historia pożarnictwa, czy raczej nie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation