Pożar Puszczy Noteckiej

W 1992 roku na terenie Puszczy Noteckiej wybuchł wielki pożar lasów. Pożar ten był spowodowany iskrą jaka pojawiła się z pociągu jadącego relacją Poznań – Krzyż. Po chwili od pojawienia się pożaru zjechały się wozy strażackie, które od razu przystąpiły do akcji gaszenia. Pomimo szybkiej reakcji, pożar był na tyle duży, że gaszenie jego trwało kilkanaście godzin i była to jedna z trudniejszych akcja gaśniczych w tym rejonie Polski. Na szczęście podczas gaszenia pożaru pojawiła się bardzo gwałtowna bura, która w dużym stopniu wspomogła dogaszanie lasu.

Dzięki temu, duża część Puszczy Noteckiej została uratowana. Po podsumowaniu zniszczeń okazało się, że akcja ratunkowa trwała 9 godzin i spłonęło 6 tysięcy hektarów lasów oraz 19 budynków gospodarczych. Na szczęście żadna osoba nie ucierpiała w wyniku tego pożaru, jednak usuwanie skutków pożarów trwało aż trzy lata. Na miejsce spalonego lasu zaczęto sadzić nowe drzewa. Do dziś dnia oczekujemy na rozwinięcie się na nowo przyrody na terenie spalonej niegdyś Puszczy Noteckiej.

 

Więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation