Pożar Rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach

Pożar Rafinerii w Czechowicach-DziedzicachPrawdziwą tragedią na terytorium Polski był pożar w rafinerii w Czechowicach- Dziedzicach. Miał on miejsce 26 czerwca 1971 roku. Przyczyną powstania pożaru nie było nieumyślne działanie człowieka, ale burza, która rozpętała się nad miastem w porach wieczornych. Był to zwykły zbieg okoliczności, gdyż piorun uderzył w sam środek kominka odprowadzonego od zbiornika ropy. Języki ognia prawie że natychmiast zajęły cały zbiornik i rozlaną ropę. Niestety do zwiększenia rozmiarów tragedii miał fakt, że instalacje gaśnicze ropy, były najzupełniej niesprawne. Dlatego tez gaszenie ich sprawiło wielką trudność.

Po przyjeździe straży pożarnej, próbowano ugasić ropę wodą, niestety miało to odwrotny skutek. Doszło do wyrzutu ropy, która została uniesiona przez wodę wlaną do zbiornika. To stało się przyczyną wielu osób, głównie żołnierzy oraz strażaków. Warto jest podkreślić, że wcześniej wspominany zbiornik ropy zawierał około 10 tysięcy ton ropy. Nad jego ugaszeniem pracowało 100 jednostek gaśniczych, więc ochrona przeciwpożarowa była spora. Praca trwała przez trzy doby, gdyż tyle czasu tliły się opary nad zbiornikami.

Podczas katastrofy na miejscu zginęły 33 osoby, 4 kolejne w wyniku obrażeń zmarły w szpitalu, zaś 105 zostało poważnie okaleczonych w wyniku obrażeń.

Bardzo interesującym działaniem jest stworzenie prawdziwej kolekcji zdjęć upamiętniających to tragiczne wydarzenie. Zostały one zgromadzone w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach- Dziedzicach. Daje ono możliwość doświadczenia na własnej skórze tragedii oraz rozpaczy ludzkiej.

Jeden komentarz

  1. Janek Kimono on Styczeń 24, 2013 at 3:01 pm said:

    WIELKI POŻAR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation