Pożar Świetlicy w Wielkopolu Skrzyńskim

Kolejna katastrofa rozegrała się w małej miejscowości na terenie województwa rzeszowskiego. 11 maja 1955 roku w Wielopolu Skrzyńskim odbyła się projekcja filmu. Cała impreza miała odbyć się w świetlicy, znajdującej się przy szkole podstawowej i bibliotece. Niestety stan budynku świetlicy pozostawiał wiele do życzenia. Był do stary drewniany budynek, gdzie okna były dodatkowo zabite na głucho deskami. Ponadto jedynym wyjściem ze świetlicy były małe drzwi u frontu budynku, obok których na domiar złego ustawiono projektor filmowy.

Feralnego wieczoru w drewnianej chatce zebrało się aż 200 osób. W wyniku iskry doszło do podpalenia łatwopalnych taśm do projektora. Były one stworzone z nitrocelulozy, która bardzo szybko została zajęta przez płomienie. Następnie języki ognia sięgnęły po inne rolki filmu tym samym powodując odcięcie od wyjścia. Zgromadzeni mieszkańcy nie mieli żądnej drogi ucieczki.

W wyniku narastających płomieni jedna ze ścian osunęła się na stłoczonych ludzi powodując liczne obrażenia. Niedługo po rozpętaniu się pożaru do akcji wkroczyła straż pożarna, oraz pobliscy mieszkańcy, którzy zauważyli pożar. Według statystyk na miejscu zmarło 58 osób, w tym 38 dzieci. Ponadto ciężkie obrażenia poniosło 20 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation