Pożar w Czarnobylu

Czarnobyl niewątpliwie kojarzy nam się z wybuchem w elektrowni atomowej. Rzadko wspomina się, że sam wybuch to była tylko chwila, a jedną z późniejszych konsekwencji, był ogromny pożar w okolicy elektrowni. Wybuch ten miał miejsce 26 kwietnia w 1986 roku. Wówczas doszło do rozerwania reaktora. Skutki samej reakcji odczuwalne były także w naszym kraju, a okoliczne tereny Czarnobyla, do dziś dnia są skażone i nie nadają się do zamieszkania W momencie wybuchu pożaru po zniszczeniu reaktora do usuwania pożarów zaangażowano aż 600 000 ludzi.

Akcje ratowniczą rozpoczęło około 28 strażaków, niestety 25 z nich zginęło w wyniku ogromu pożaru. Awaria reaktora jądrowego pociągnęła za sobą bardzo poważne konsekwencje, przede wszystkim mamy tu oczywiście na myśli rozprzestrzenienie się substancji promieniotwórczych. Zostały wyciągnięte pośrednie wnioski z tej katastrofy, i wszczęto szczegółowe kontrole we wszystkich tego typu obiektach na terenie Ukrainy.

Więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation