Pożar w Hali Stoczni Gdańskiej

Pożar w Hali Stoczni GdańskiejNiewątpliwie jednym z najbardziej znanych wypadków w historii Stoczni był pożar podczas koncertu zespołu Golden Life, który miał miejsce 24 listopada 1994 roku. Hala Stoczni Gdańskiej znajduje się przy ulicy Jana z Kolna, nieopodal głównego centrum miasta. W hali miała się odbyć impreza muzyczna z prawdziwego zdarzenia. Pierwszym punktem imprezy był koncert grupy Golden Life, zaś po tym miała zostać puszczona video relacja z rozdania nagród MTV. Pierwsza część widowiska odbyła się bez większych zakłóceń. Jednakże w chwili schodzenia zespołu ze sceny, drewniana trybuna w głębi sali stanęła w płomieniach. Nikt się nie przejął takim działaniem, bo ogień, często jest wykorzystywany jako rekwizyt podczas koncertów.

W chwili podjęcia działań przez ochronę sali w celu ugaszenia pożaru, cała publika wpadła w panikę i zaczęły się poszukiwania wyjścia. Ilość osób zgromadzonych w hali szacuje się na około 2000 osób, w przedziale wiekowym między 13 a 20 rokiem życia.

Ogień zajmował po kolei scenę, kurtynę, aż rozprzestrzenił się na sufit. Ludzie w wyniku paniki kierowali się do wyjścia. Niestety w wyniki ucieczki tłumu, zginęła trzynastoletnia dziewczynka. Znacznym ograniczeniem ucieczki były niedrożne drzwi wyjściowe, które w połowie były zasłonięte kratą, co znacznie utrudniało wydostanie się z budynku. Ochrona sprawnie pracowała próbując ugasić pożar, jednakże nie było to możliwe ze względu na otoczenie dużą ilością materiałów łatwopalnych.

W wyniku pożaru zmarła trzynastoletnia dziewczynka, którą staranował tłum uciekających nastolatków. Ponadto w hali spłoną jeden z pracowników telewizji SkyOrunia, który wrócił na halę by wynieść sprzęt telewizyjny. Dodatkowo w wyniku ciężkich oparzeń zmarło w szpitalu aż pięć osób. Dwóch z nich to ochroniarze, którzy dzielnie walczyli i ratowali życie innym osobom. Podczas tego zdarzenia aż około 300 osób zostało rannych. Ci, z większymi obrażeniami, spowodowanymi głównie przez płomienie, zostały skierowane do specjalistycznego ośrodka w Siemianowicach Śląskich.

W ekspertyzie wspomniano, że przyczyną pożaru było prawdopodobnie podpalenie, choć domniemanego podpalacza nie znaleziono do dziś. Jednakże oskarżenie padło na organizatorów imprezy, którzy nie zadbali o bezpieczeństwo i nie przystosowali obiektu do tak dużych imprez. Chodziło tu głównie o zablokowanie wyjść ewakuacyjnych oraz ominięcie zasad przeciwpożarowych. Niestety pomimo postawionych zarzutów organizatorzy dzielnie się bronią już po raz kolejny.

Ciekawostką jest, że zespół dający tego dnia koncert, czyli Golden Life, nagrał piosenkę upamiętniającą zajście w Hali Stoczni Gdańskiej. Piosence nadano nazwę od daty nieszczęsnego zajścia, czyli „24.11.94”. Ponadto przed wejściem do Hali ustawiono tablicę upamiętniającą, z fragmentem dedykowanej piosenki.

6 Komentarzy

  1. Agnieszka on Grudzień 21, 2012 at 12:41 am said:

    Straszne to było, pamiętam jako dziecko na każdej stacji telewizyjnej pokazywali ujęcia z tego pożaru. Biedne, no i potem jeszcze ta piosenka wydana przez Golden life, zawsze odkad jej słucham to przypomina mi tamta tragedie.

  2. Bardzo biedna jest ta dziewczynka i ten pan wspułczuje tej matce tego dziecka śpiewałam tą piosenke zycie chodź piekne tak kruche jest to mi sie zrobilo smutno posuchajcie jej

  3. Bardzo biedna jest ta dziewczynka i ten pa i inni ranni ludzie, wspuczuje tej matce tego dziecka.Jak śpiewałam tą piosenkę to było smutno

  4. Jak by co to moja koleżanka napisała i żeby nie było ze ja dalam drugi raz i ma tak samo na imie

  5. Bezduszny on Listopad 21, 2013 at 6:57 pm said:

    Czyli pożar grozi zadeptaniem.A w ogóle zespół do bani.

  6. Pamiętam, że w TVP pokazywano sam moment wybuchu pożaru i ktoś przez mikrofon prosił przerażonych ludzi o zachowanie spokoju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation