Oglądasz kategorię: Pożary W Polsce

Porażające i spektakularne pożary, które wstrząsnęły Polakami. Przeczytaj informacje o tych pożarach, dowiedz się więcej i wyciągnij wnioski – zainwestuj w odpowiedni system przeciwpożarowy do ochrony Twojego dobytku.

Pożary w lesie

Na terenie naszego kraju bardzo często dochodzi do pożarów w lasach. Na pewno częstość ich przypada szczególnie na lato. Bardzo często są one niestety spowodowane przez naszą nieumyślność bądź bezmyślność. Dlatego też bardzo często w czasie ciepłych dni na terenie naszego kraju organizowane są akcje informujące jak wystrzegać się sytuacji w których możemy doprowadzić do wybuchu pożaru bądź zapruszenia ognia. Na pewno jednym z poważniejszych pożarów w naszych lasach był ten który miał miejsce w 1992 roku na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. P

Continue Reading

Pożar transformatora w Elektrociepłowni Siekierki

elektrowniaW roku 1982 roku na terenie elektrowni siekierki wybuchł pożar transformatora. Pożar ten rozpoczął się w południe. Wówczas to samoistnie wyłączył się blok. Oczywiście od razu przystąpiono do szukania przyczyn owej awarii. Pojawił się dym i ogień. Zastępy strażackie przyjechały bardzo szybko po czym przestąpiono do gaszenia pożaru. Działania te polegały na gaszeniu palącego się transformatora. Aby akcja ta była przeprowadzona prawidłowo trzeba było odciąć dopływ wodoru. W następnej kolejności zaczęto chłodzić ściany budynku.

Continue Reading

Pożar Puszczy Noteckiej

W 1992 roku na terenie Puszczy Noteckiej wybuchł wielki pożar lasów. Pożar ten był spowodowany iskrą jaka pojawiła się z pociągu jadącego relacją Poznań – Krzyż. Po chwili od pojawienia się pożaru zjechały się wozy strażackie, które od razu przystąpiły do akcji gaszenia. Pomimo szybkiej reakcji, pożar był na tyle duży, że gaszenie jego trwało kilkanaście godzin i była to jedna z trudniejszych akcja gaśniczych w tym rejonie Polski. Na szczęście podczas gaszenia pożaru pojawiła się bardzo gwałtowna bura, która w dużym stopniu wspomogła dogaszanie lasu.

Continue Reading

Pożar lasu koło Kuźni Raciborskiej

pozar ruda raciborskaW 1992 roku w sierpniu w lesie w nadleśnictwie Rudy Raciborksiej wybuchł wielki pożar. Był to jeden z największych pożarów po II wojnie światowej. Przyczyną pożaru była iskra jaka wydobyła się z spod kół hamującego pociągu. Pożar był na tyle duży, że dopiero po 4 dniach udało się go zagasić. Do gaszenia użyto wiele wozów strażackich oraz samolotów, które zrzucały bomby wodne. Jak okazało się, pożar był na tyle duży, że zniszczenia jakie pojawiły się na terenie nadleśnictwa uznane zostały jako klęska ekologiczna.

Continue Reading

Pożar turbozespołu nr 10 w Elektrowni Kozienice

pozar kozieniceW roku 1985 roku wybuchł pożar w elektrowni Kozienice. Pożar ten nastąpił w nocnych godzinach. Bardzo szybko rozprzestrzenił się na inne hale. Wystąpiły wówczas bardzo poważne drgania co mocno zakłóciło akcję ratunkową. Drgania te doprowadziły do detonacji oraz pożaru który wybuchł w bezpośrednim sąsiedztwie generatora. Sytuacja wydawała się bardzo poważna. Następnie drgania te doprowadziły do upadku dźwigaru dachowego. Po zakończeniu akcji gaśniczej, bezzwłocznie zaczęto szukać przyczyny pożaru.

Continue Reading

Pożar hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim

pozar kamien pomorskiDnia 13 kwietnia 2009 w miejscowości Kamień Pomorski wybuchł pożar hotelu socjalnego. Zginęły wówczas 23 osoby, a aż 21 zostało rannych. W budynku tym mieszkało 77 osób. W momencie wybuchu pożaru duża ich liczba była w swym mieszkaniu. Problem w akcji ratunkowej stanowił fakt, iż ogień w dość szybkim tempie rozprzestrzeniał się przez co mieszkańcy nie mogli w swobodny sposób ewakuować się z budynku. Główną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektronicznej. Continue Reading

Pożar w okolicy Miałowa

Puszcza NoteckaJednym z pożarów, który strawił bardzo duży obszar leśny był ten wzniecony 10 sierpnia 1992 roku. Przyczyna pożaru było zapalenie się ściółki od iskier hamującego pociągu, poruszającego się między Poznaniem w Krzyżem. Od małego ognia doszło do wielkiego pożaru w obrębie Puszczy Noteckiej. Na szczęście szybko zauważono tlący się ogień i rozpoczęto akcję ugaszania. Pomimo tak szybkiej rekcji ze strony straży pożarnej, pożar gaszono przez dziewięć godzin.

Continue Reading

Pożar szpitala psychiatrycznego w Górnej Grupie

Dobrze znanym pożarem, który zapisał się na kartach historii Polski był ten, który miał miejsce nocą z 31 października na 1 listopada 1980 roku. W płomieniach staną szpital psychiatryczny w Górnej Grupie. W chwili powstania pożaru wewnątrz budynku znajdowało się 319 podopiecznych, głównie w ciężkim stanie. W chwili zauważenia dymu rozpoczęto ewakuację szpitala. Na miejscu zginęło 55 osób, zaś 26 pacjentów zostało poważnie rannych.

Continue Reading

Pożar kopalni Makaszowy w Zabrzu

28 sierpnia 1958 roku nie był szczęśliwym dniem dla górników pracujących w kopalni w Zabrzu. Dwóch pracowników nieświadomie zaprószyli ogień, który przeniósł się aż na poziom 300 metrów całkowicie odcinając wyjście pracującym tam górnikom. Praktycznie na miejscu zginęły 72 osoby, zaś te znajdujące się na wyższych poziomach uległy zatruciom.

Continue Reading

Pożar Świetlicy w Wielkopolu Skrzyńskim

Kolejna katastrofa rozegrała się w małej miejscowości na terenie województwa rzeszowskiego. 11 maja 1955 roku w Wielopolu Skrzyńskim odbyła się projekcja filmu. Cała impreza miała odbyć się w świetlicy, znajdującej się przy szkole podstawowej i bibliotece. Niestety stan budynku świetlicy pozostawiał wiele do życzenia. Był do stary drewniany budynek, gdzie okna były dodatkowo zabite na głucho deskami. Ponadto jedynym wyjściem ze świetlicy były małe drzwi u frontu budynku, obok których na domiar złego ustawiono projektor filmowy.

Continue Reading