Wielki Pożar Rzymu

rzymW 64 roku wybuchł wielki pożar na terenie miasta Rzym. Pożar był ogromny, przez co trwał blisko 5 dni. Ówczesna technologia nie pozwalała także na szybkie i skuteczne uporanie się z pożarem, a sama gęstość zaludnienia i budowli w mieście, na pewno nie była elementem sprzyjającym. Pożar spowodował ogromne straty. Objął około 14 dzielnic Rzymu i tylko 4 z nich uchroniły się przed większymi zniszczeniami. Trzy dzielnice spłonęły całkowicie a z kolei siedem z nich zostało poważnie dotkniętych od żywiołu ognia.

Do dnia dzisiejszego nie do końca wiadomo jak wybuchł ten pożar. Jedne źródło podają, że był to wypadek inne z kolei, że było to celowe podpalenie. Jednak dziś historycy coraz bliżej podkreślają, że to z pewnością nie Neron wywołał pożar. Wcześniej uważano, że Neron mógł sam podpalić swój kraj, gdyż chciał stworzyć miejsce pod budowę nowego pałacu. Co ważne takie pożary mniejsze czy też większe bardzo często wybuchały na terenie miasta Rzym. Tego rodzaju katastrofy są odkrywane i badane zarówno przez archeologów jak i historyków, a dowodów i nowych elementów układanki dostarczają im kolejne wykopaliska.

Więcej

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation