Wielki pożar Smyrny

smyrnaDnia 13 września 1922 roku w dzielnicy ormiańskiej wybuchł bardzo duży pożar. Był on na tyle duży i gwałtowny, że w krótkim czasie rozprzestrzenił się na tereny miasta. Jednakże to głównie dzielnica ormiańska oraz dzielnica grecka ucierpiały podczas owego pożaru. W momencie wybuchu mieszkańcy starali uratować swoje życie oraz życie swoich bliskich. I dlatego też wielu z nich szukało ratunku w rejonie bliskości z morzem. Natychmiast ogromna ilość ludzi udała się na bulwar gdzie znajdowały się okręty zacumowane do brzegu.

Niestety spotkało ich rozczarowanie, alianci do których należały statki, nie chcieli przyjąć uchodźców, a tym samym odmówili im pomocy i tym samym skazali ich na śmierć. Te dramatyczne wydarzenie zakończyło wojnę grecko-turecką, która trwała od 1919 roku. Według wielu świadków pożar ten był wynikiem podpalenia do jakiego dopuścili się Tureccy mieszkańcy. Jednak z drugiej strony, tureccy urzędnicy za przyczynę podpalenia podali winę Ormian. Podczas akcji ratunkowej rozpoczęła się deportacja mężczyzn. Inna część greckich mieszkańców została emigrowana do Grecji. Był to jeden z największych pożarów jakie się zdarzyły w ówczesnych czasach.

Więcej informacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation