Piktogramy

Piktogramy to zobrazowanie słów w formie grafiki bez tekstu. Jako przykład mogą być hieroglify lub znaki drogowe. Jest to raczej istotny element w komunikacji ponieważ dzięki niemu wzmacniamy jasność przekazywanych wiadomości i nie ryzykujemy, że ewentualny adresat, np. cudzoziemiec, nie zrozumie języka. W naszym codziennym życiu zdołamy spotkać się z piktogramami w czasie prowadzenia samochodu, są to znaki drogowe. Jest to znakomity przykład ominięcia bariery słownej albowiem jak wiemy znaki drogowe są prawie wszędzie takie same, a poniektóre różnice raczej wynikają z lokalnej specyfiki np. ruch lewostronny w Wielkiej Brytanii.

piktogramyInnym przykładem mogą być europejskie piktogramy ostrzegawcze znajdujące się na etykietach różnorodnych niebezpiecznych substancji. Dzięki nim wiemy czy dana substancja jest palna lub żrąca. Ich kształt to czarny znak na pomarańczowym kwadracie, zostały wprowadzone zgodnie z dyrektywą 67/548/EWG. Inne piktogramy to kwadraty postawione na wierzchołku, symbolizujące rodzaj zagrożenia. Ich wzornictwo to białe tło z czerwoną obwódką i czarnym znakiem. Są całkiem istotne albowiem dzięki nim wiemy czy po wkroczeniu na dany obręb prawdopodobnie coś może nam zagrażać ze strony niebezpiecznych substancji czy mieszanin, ewentualnie czy teren jest czymś skażony.

zdjęcie piktogramu ze strony: http://www.znaki-tdc.com/piktogramy-ogolne-z-opisem-rb.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>