Piktogram to sposób przedstawienia konkretnego wyrazu za pomocą obrazka w oderwaniu od zapisu. Najbardziej znanymi piktogramami, które zna każdy są znaki drogowe i ostrzegawcze bądź oznaczenia przeciwpożarowe (oznaczające np. stałe urządzenia gaśnicze). Pełnią one niezwykle ważną funkcję w komunikacji. Dzięki temu, że słowo pisane jest zastąpione elementem graficznym udało się osiągnąć dwa nadrzędne cele:
- przede wszystkim zwiększono czytelność przekazu,
- ominięto również barierę językową wśród ludzi.
Obok tych najbardziej popularnych znaków drogowych warto zwrócić uwagę na piktogramy medyczne. Są one stosowane do oznaczania miejsc, w których można uzyskać pomoc medyczną. Zapewne każdy przypomniał sobie w tym momencie właśnie znak, który pojawia się w okolicy szpitali. Jednakże jest to jeden reprezentant bardzo szerokiej grupy znaków medycznych. Najczęściej stosuje się je do określania takich punktów jak:
Istnieje cały szereg znaków, które pozwalają na zidentyfikowanie za pomocą piktogramów oddziałów szpitalnych, które specjalizują się w leczeniu konkretnych schorzeń. Przykładowo: kardiologia, pulmonologia, ortopedia, pediatria czy ginekologia są bardzo łatwymi do rozpoznania dziedzinami i można je bez problemu zaprezentować w postaci elementu graficznego. Stosowanie piktogramów w szpitalach i w punktach, w których można uzyskać pomoc medyczną, jest szczególnie ważne ze względu na specyfikę tych instytucji. W grę wchodzi ludzkie życie i bardzo ważna jest szybka reakcja. W przypadku, gdy teren szpitala jest bardzo rozległy, zastosowanie piktogramów pozwoli pacjentom błyskawicznie trafić w odpowiednie miejsce. Często zdarza się, że chorzy mają problemy ze wzrokiem i trudność w czytaniu, więc element graficzny pozwoli im na swobodne odnalezienie docelowego gabinetu.
Nie można też zapominać o tym, że piktogramy eliminują barierę językową. Polska jest coraz popularniejszym miejscem odwiedzin obcokrajowców, dla których nasz język jest niezwykle trudny. Na niewiele się więc zda rozbudowany system strzałek z nazwami oddziałów, który kieruje do odpowiedniego budynku. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia dla osób nieznających języka polskiego taki sposób oznakowania terenu szpitala jest bezużyteczny. Zastosowanie piktogramów medycznych jest metodą skuteczną i uznaną w wielu krajach na całym świecie, a w naszym kraju zyskuje na coraz większej popularności. Dzięki temu, że pojawiają się coraz częściej, pozwalają na sprawne zarządzanie ruchem chorych w szpitalach i w innych miejscach, gdzie udzielana jest pomoc medyczna.
Ok, ale czy piktogramy medyczne nie muszą być jakoś specjalnie zatwierdzane przez NFZ? Czy każdy sobie może kupić plakietkę pogotowie np?